Projekt Ara: pierwsze szczegóły na temat smartfonów z klocków!

Projekt Ara: pierwsze szczegóły na temat smartfonów z klocków!

Ambicje Google’a względem idei budowy smartfona z klocków są ogromne. Redakcja serwisu The Next Web dotarła do informacji, z których wynika, że obecnie w przygotowaniu są aż trzy “podstawki” o różnej wielkości. Wymienialne moduły montowane będą właśnie na tych podstawkach (może bardziej odpowiednim określeniem byłyby endoszkielety). Jeśli chodzi o rozmiary endoszkieletów (co przekłada się rzecz jasna na rozmiar telefonów), to będą one uzależnione od liczby modułów, które będziemy mogli zamontować na endoszkielecie. Przyjrzyjmy się poniższej ilustracjom:

Trzy rozmiary endoszkieletów, od największego do najmniejszego

Trzy rozmiary endoszkieletów, od największego do najmniejszego
Wymiary modułów

Wymiary modułów

Do wyboru mamy trzy rozmiary modułów gotowych do zamontowania na endoszkielecie: najmniejszy (1×1) 20x20mm, średni (2×1) 43x20mm i największy (2×2) 43x43mm. Dodatkowe 3mm w dwóch ostatnich modułach wynikają z tego, że będą one montowane w miejscu endoszkieletu, w którym nie będzie “ramki” poziomej, której szerokość jak możemy się domyślać to właśnie 3mm. Z powyższych ilustracji możemy wnioskować, że rozmiary samych telefonów będą wyglądały następująco:

  • Ara mini: 112mm x 43mm (iPhone 4 dla porównania: 115mm x 58,55mm)
  • Ara średni: 132mm x 63mm ( Samsung Galaxy S4 dla porównania: 137mm x 70mm)
  • Ara phablet: 83mm x 152mm (Nokia Lumia 1520 dla porównania: 162,8mm x 85,4mm)

Wymienialne moduły montowane będą do endoszkieletu za pomocą magnesów. Moduły mogą być produkowane przez zewnętrznych producentów, więc w chwili obecnej ogranicza nas tylko fantazja inżynierów. Ktoś zechce dołączyć dodatkową baterię, ktoś inny wybierze wysuwaną klawiaturę, czy zdecyduje, że zawsze chciał mieć pulsoksymetr w telefonie. Co ciekawe, endoszkielety będą tylko i wyłącznie produkowane przez Google’a.

Wszystkie informacje pochodzą z udostępnionego przez Google MDK dla deweloperów. Jeśli chcielibyście zapoznać się z całością dokumentu, jest on dostępny do pobrania pod tym adresem: http://www.projectara.com/mdk/