W przyszłym roku czeka nas podwyżka abonamentu RTV

W styczniu 2015 wzrosną opłaty za korzystanie (a raczej za posiadanie) odbiorników radiowych i telewizyjnych. Podwyżka ma na celu zapewnienie stabilnego poziomu finansowania mediów publicznych, jak tłumaczy Rada Radiofonii i Telewizji.

Miesięczna opłata abonamentu radiowego od przyszłego roku wzrośnie z 5,90 do 6,50 (wzrost o 11%), jeśli chodzi zaś o abonament radiowo-telewizyjny to zamiast 19,30, co miesiąc będziemy płacić 21,50zł (wzrost o 11,1%).

KRRiT tłumaczy, że podwyżka abonamentu spowodowana jest „koniecznością zapewnienia stabilnego poziomu finansowania mediów publicznych, w szczególności w sytuacji braku rozwiązań ustawowywch usprawniających dotychczasowy system poboru opłat”.

Rada boi się, że nowy przepis zwalniający z opłaty abonamentowej osoby, które otrzymują zasiłek dla opiekuna sprawi, że wpływy z abonamentu zmaleją w tym roku o ok. 7mln zł. W przyszłym o 14mln.

Trzeba jednak przyznać, że od dwóch lat wpływy z abonamentu rosną. W 2013 roku było to 630,2 milionów złotych. Ciekawe, co z projektem opłaty audiowizualnej, która sprawiłaby, że abonament w nowej formie płaciłby każdy…

0
Źródło: WirtualneMedia.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.