HP prezentuje Apollo: superserwery chłodzone cieczą

HP ma nadzieję, że nowe serwery pozwolą odzyskać im high-endowy segment rynku. Na prezentacji Discover, która odbyła się w Las Vegas, HP pochwaliło się dwoma superkomputerami: Apollo 6000 i Apollo 8000.

Apollo 6000 to moc obliczeniowa ok. 160 low-endowych serwerów zamknięta w jednym urządzeniu.

Apollo 8000 jest jeszcze szybszy. Do tego jest pierwszym superkomputerem, w pełni chłodzonym cieczą. Co ciekawe: HP zdecydowało się na dość innowacyjne podejście w tej kwestii. Zamiast korzystać z zimnej wody do chłodzenia Apollo, inżynierowie HP zdecydowali, że znacznie rozsądniej będzie przepuścić przez układ chłodzący ciepłą wodę, która po dodatkowym nagrzaniu może zostać wykorzystana do ogrzania budynku, w którym znajduje się superserwer od HP. Dzięki temu Apollo 8000 będzie jednym z najoszczędniejszych modeli superkomputerów – według Antonio Neri’ego, będzie on zużywał o 28% mniej mocy niż superkomputery chłodzone powietrzem.

0
Źródło: itpro.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.