Selfie na Marsie, czyli Curiosity świętuje pierwszy rok pobytu na Czerwonej Planecie

Ależ ten czas leci. Łazik NASA wylądował na Marsie dokładnie 687 dni temu, co odpowiada marsjańskiemu pełnemu obrotowi wokół Słońca. Z tej okazji Curiosity przesłał Ziemianom fotografię na której możemy podziwiać go na tle skalistego krajobrazu.
Selfie wykonane przez Curiosity

Selfie wykonane przez Curiosity

Zrobotyzowane centrum badawcze wielkości samochodu dostarcza nam od niecałych dwóch lat informacji na temat Czerwonej Planety. Curiosity został tam wysłany po to, by udzielić przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, które dręczy ludzkość od początków istnienia – czy w kosmosie istniało lub istnieje inne życie? Do tej pory łazik potwierdził istnienie wody na Marsie oraz obecność śladów węgla, wodoru, tlenu fosforu i siarki – niezbędnych do życia pierwiastków, które sugerują, że miliardy lat temu na planecie mogły żyć jakieś organizmy.

Wyniki badań dotyczące m.in poziomu promieniowania dostarczają naukowcom danych, które w przyszłości wykorzystane zostaną do budowy kombinezonów ochronnych.

Aktualnie Curiosity zmierza w stronę Mount Sharp – centralnego wzniesienia w kraterze Gale. Naukowcy przypuszczają, że pozyskane stamtąd materiały będą mogły rzucić więcej światła na historię planety.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.