Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego pracują nad nową metodą recyklingu smartfonów

Studenci UW chcą stworzyć bakterie, które byłyby bezpieczne dla środowiska i pomagałyby odzyskiwać wyczerpujące się surowce, które wykorzystywane są w sprzęcie elektronicznym. Projekt jest częścią międzynarodowego konkursu iGEM.

Konkurs iGEM (International Genetically Engineered Machine) ma na celu poprawienie jakości życia na całym świecie. Dlatego też studenci UW, oprócz hodowli nowych bakterii chcą poszerzyć świadomość użytkowników sprzętu elektronicznego w ramach tzw

human practice. — czyli praktyk w stylu zbiórki sprzętu elektronicznego, czy organizacji obchodów Dnia Biologii Syntetycznej.

To oczywiście tylko otoczka. Najważniejszym projektem będzie wyhodowanie samych bakterii, dzięki którym, w procesie recyklingu moglibyśmy wykrywać i odzyskiwać jony metali ziem rzadkich. Na razie nie ujawniono niestety żadnych szczegółów, jednak cieszymy się, że Polacy coraz częściej rywalizują z zachodem jak równy z równym.

Mamy nadzieję, że ekipa z UW uzyska podobny sukces, co drużyna polskich studentów odpowiedzialna za konstrukcję marsjańskiego łazika Hyperion 2.

0
Źródło: wp.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.