To maleństwo potrafi przetwarzać 640TB danych w 1 nanosekundę!

To nie pecet, smartfon, tablet, laptop ani zwykły superkomputer. To zupełnie nowe urządzenie od HP to połączenie tych urządzeń, które ma pomóc w zarządzaniu Internetem Rzeczy - zjawisku, które coraz dynamiczniej zyskuje na popularności.

Przy okazji to czysta pornografia dla nerdów. HP w swojej najnowszej zabawce zdecydowało się na użycie klastrów złożonych z rdzeni specjalistycznych, połączonych za pomocą fotoniki krzemowej. Fotonika krzemowa powstaje przy użyciu niedrogiego krzemu zamiast drogich, trudno dostępnych materiałów, a w porównaniu ze starszymi technologiami optycznymi zapewnia znacznie niższe koszty, a jednocześnie większą szybkość, niezawodność i skalowalność. Jeśli o niezawodności mowa, to HP zdecydowało się na wykorzystanie memrystorów, które są w stanie przechowywać dane, nawet po utracie zasilania.

Wszystkie te nowe technologie pozwoliły na stworzenie układu sześciokrotnie szybszego niż obecnie dostępne serwery, pobierającego przy tym 80 razy mniej energii. Według HP, ich nowy gadżet jest w stanie przetworzyć 160 petabajtów danych w zaledwie 250 nanosekund. Nie możemy się doczekać kiedy niektóre z powyżej zaprezentowanych rozwiązań trafią do powszechnego użytku.

0
Źródło: iflscience
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.