Wielka Brytania chce zwiększyć kary dla hakerów komputerowych

Rząd Wielkiej Brytanii chce aby najwyższą karą dla hakerów, którzy spowodują "katastroficzne w skutkach" szkody było dożywocie. Królowa Elżbieta II w swojej wczorajszej przemowie zaproponowała nowelizację przepisów z 1990 roku.

Nowelizacja miałaby dotyczyć cyberataków, które powodują utratę życia, poważne szkody jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe oraz kradzież sekretów handlowych.

Nowa propozycja ma już swoich przeciwników. Twierdzą oni, że surowe kary dla hakerów można wyegzekwować z wykorzystaniem już istniejących przepisów prawnych. Dodatkowa kryminalizacja hakerów odbije się negatywnie na środowisku specjalistów od bezpieczeństwa komputerowego i zniechęci niektórych z nich do poszukiwania kolejnych luk w zabezpieczeniach.

Proponowana nowelizacja zmieniłaby maksymalny wyrok dla hakerów, którzy dopuszczają się szpiegostwa przemysłowego. Aktualnie maksymalna kara wynosi 10 lat, po nowelizacji byłoby to 14 lat. Oprócz tego nowe przepisy pozwoliłby skazać na dożywocie każdego, kto dopuściłby się narazić na niebezpieczeństwo tajemnice państwowe Wielkiej Brytanii.

0
Źródło: theverge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.