DARPA pokazała naboje, które same trafiają w cel

Już od kilku lat wiadomo było, że DARPA (amerykańska agencja obrony) pracuje nad inteligentnymi pociskami do karabinów, przypominającymi trochę miniaturowe, zdalnie naprowadzane rakiety. Ale co innego wiedzieć, a co innego zobaczyć.

Inteligenta amunicja, w którą prawdopodobnie już w przyszłym roku wyposażona będzie amerykańska armia, wykorzystuje technologię określoną jako EXACTO (EXtreme Accuracy Tasked Ordnance). Wykorzystuje ona wbudowane mikroprocesory i sensory optyczne. Pozwalają one na zmianę toru pocisku w czasie lotu, korygując między innymi wpływ wilgotności powietrza i wiatru, a także przemieszczanie się samego celu. Mało tego, na przedstawionym poniżej filmie widać, że po zaprogramowaniu celu nawet błędne wycelowanie karabinu nie przeszkadza temu, by pocisk trafił tam, gdzie powinien.

Jako pierwsze zaprezentowane zostały naboje typu.50 BGM (12,7×99 mm), wykorzystywane między innymi w karabinach snajperskich. Dzięki nim możliwe jest trafienie do celu z odległości około 2–2,5 kilometra, co w praktyce oznacza, że korzystający z nich snajper może pozostawać całkowicie niewidoczny dla celu.

Zdjęcie mężczyzny trzymającego nabój pochodzi z serwisu Shutterstock

0
Źródło: YouTube, DARPA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.