Interaktywna mapa podwodnych światłowodów

W 1989 roku pierwszy podwodny kabel optyczny o długości 155 km połączył Francję i Wielką Brytanię. Od tamtego czasu sieć rozrosła się do oszałamiających rozmiarów. Codziennie terabajty danych wędrują po oceanicznym dnie, do którego przylega prawie milion kilometrów kabli.

Pod TYM LINKIEM znajdziecie interaktywną mapę, która zobrazuje Wam historię tworzenia się obecnej infrastruktury Internetu. Możecie nie tylko wybrać przedział czasowy, ale także pofiltrować wyniki według krajów, do których kable należą lub przedsiębiorstw takich jak Google, Facebook czy Vodafone. Po kliknięciu zaś na daną linię znajdziecie dane na temat długości, daty położenia i właścicieli światłowodu.

Na chwilę obecną po dnach mórz i oceanów 280 kabli łączy ze sobą wszystkie kontynenty. Do 2017 roku ma być ich już 300, a ich wspólna długość przekroczy 1,092,658 km.

0
Źródło: dailymail.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.