Robot na kołach z origami – potrafi się kurczyć i rosnąć w zależności od sytuacji

Naukowcy z Seoul National University z Południowej Korei opracowali nietypowy model robota. Dzięki swoim wyjątkowym kołom dotrze on w trudno dostępne miejsca.

Koło opiera się na schemacie figurki origami zwanej „magiczną kulą”. W aktualnym prototypie może się ono skurczyć do średnicy 2 cali i rozszerzyć do 4. Proces ten postępuje automatycznie – robot został wyposażony w czujniki, które pozwalają mu „rozumieć” okolicę. Przykładowo gdy stanie przed schodami rozłoży koła w taki sposób, by były jak najbardziej okrągłe, gdyż w ten sposób najłatwiej pokona przeszkodę. Jeśli natomiast stanie przed wejściem do szybu wentylacyjnego czy bramy, pod którą normalnie by się nie przecisnął, zmniejszy średnicę kół i tym samym obniży swoją wysokość. W przyszłości takie roboty mogłyby być wysyłane w ekspedycjach ratunkowych, lecz w pierwszej kolejności naukowcy chcą wykorzystać swój pomysł w międzyplanetarnych łazikach.

0
Źródło: Ubergizmo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.