ZAiKS chce opodatkować smartfony i tablety

Jak informuje Puls Biznesu, organizacje zajmujące się pobieraniem opłat dla twórców, czyli ZAiKS, ZPAV i SAWP chcą aby opłatą od czystych nośników zostały objęte smartfony i tablety sprzedawane na terenie naszego kraju.

Jeśli propozycja organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) reprezentujących twórców weszłaby w życie „kosztowałaby” kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, razem z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji ostro skrytykowały cały pomysł, twierdząc przy tym, że zarówno smartfony jak i tablety nie są kupowane z zamiarem kopiowania muzyki – jeśli już, to użytkownicy tych urządzeń częściej odtwarzają muzykę z Internetu, zamiast ją kopiować.

Argument ten z kolei nie przekonuje OZZ – organizacja nie wycofała się ze swojego pomysłu i nadal będzie starać się wprowadzić go w życie. Cóż, jak to się mówi: Pecunia non olet ….

0
Źródło: wprost
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.