Zakaz sprzedaży Motoroli w Niemczech

To typowa historia z "patentowym trollem" w tle. Tym razem nie mówimy jednak o działaniach firmy Apple, mających na celu ograniczenie sprzedaży Samsunga na rynku Amerykańskim, ale o firmie LPKF i rynku niemieckim.

LPKF to firma u naszych zachodnich sąsiadów, która w 2013 roku zgłosiła w Chinach ochronę patentową opracowanego przez siebie procesu o nazwie Laser Direct Structuring, służącego do konstruowania anten o zakrzywionym kształcie, zajmujących małą powierzchnię i umieszczonych wewnątrz „rusztowania” z tworzywa sztucznego. Właśnie w ten sposób skonstruowane są anteny Motoroli Moto G i Moto X, więc firma LPKF zaprotestowała przeciwko dystrybucji tych telefonów na rynku niemieckim. Co ciekawe, podobne rozwiązanie stosuje też wielu innych producentów, natomiast protest dotyczy wyłącznie firmy Motorola.

Zakaz na dystrybucji na rynku niemieckim powoduje dotkliwe straty finansowe, dlatego można się spodziewać, że „antenowy” problem zostanie wkrótce rozwiązany na jeden z dwóch sposobów. Albo należąca obecnie do Lenovo Motorola zmieni nieco konstrukcję anten stosowanych w swoich smartfonach, albo też też finansowo zrekompensuje firmie LPKF korzystanie z jej zastrzeżonej patentem technologii.

0
Źródło: bbc.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.