Acer Liquid E3: demon szybkości w przystępnej cenie

Zacznijmy od specyfikacji sprzętowej. Sercem telefonu jest 4-rdzeniowy procesor Cortex A-7, o taktowaniu 1,2 GHz. Za grafikę odpowiada układ PowerVR SGX544, a całość dopełnia 1 GB pamięci operacyjnej. Przy takich parametrach, zainstalowany na telefonie Android w wersji 4.2.2 (przy okazji: producent zapowiedział aktualizację do Androida 4.4 KitKat) działa płynnie, nie powodując żadnych problemów, nawet gdy w tle uruchomione jest kilka zasobożernych aplikacji.
Acer Liquid E3: demon szybkości w przystępnej cenie

Specyfikacja

Za nieco kontrowersyjną można uznać decyzję Acera, który postanowił przeznaczyć zaledwie 4GB na dane i aplikacje użytkownika. To mało. Na szczęście, telefon pozwala na skorzystanie z dodatkowej karty microSD, dzięki czemu możemy rozszerzyć pamięć maksymalnie o 32GB .

Wygląd

Liquid E3 został zaprojektowany jako jednolita bryła, przez co użytkownik nie ma prostego dostępu do baterii telefonu. Zarówno karta microSD, jak i micro SIM montowane są w slotach umieszczonych z boku obudowy. Z jednej strony, jest to z pewnością o wiele wygodniejsze, niż otwieranie telefonu tylko po to, żeby wsadzić tam kartę SIM. Z drugiej… większość użytkowników nie otwiera swoich telefonów codziennie, a boczne sloty mają też swoje minusy. Telefon kilka razy informował nas o braku karty SIM, pomimo tego, że umieszczona była ona na swoim miejscu.

Oprócz tego, konstrukcja telefonu nie sprawiała żadnych problemów – przycisk blokady oraz wejście słuchawkowe umieszczono na górnej części obudowy. Na prawym boku zainstalowano przyciski do regulacji głośności – nie ma w tym oczywiście nic odkrywczego, po prostu Acer skorzystał ze sprawdzonych rozwiązań. Poza jednym. Acer Liquid E3 ma jeszcze jeden przycisk umieszczony z tyłu, centymetr pod obiektywem. Pomysł “żywcem wzięty” w telefonów z systemem Windows Phone. Dzięki przyciskowi z tyłu możemy uruchomić aplikację do robienia zdjęć, z poziomu zablokowanego telefonu. Służy on też jako przycisk migawki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli akurat nie widzimy wyświetlacza naszego telefonu – chodzi tu oczywiście o robienie selfików (selfies).

Ekran

To kolejny mocny punkt Acera. Wyświetlacz IPS o przekątnej 4,7″ wyświetla obraz w rozdzielczości

1280x720px

(przy 320 dpi). Współczynnik jasności to 483 cd/m2, co jak na tą półkę cenową jest świetnym wynikiem. Dzięki temu, obraz wyświetlany na ekranie jest wyraźny nawet w pełnym słońcu. Oczywiście do ideału trochę brakuje – czarny kolor jest w rzeczywistości ciemnoszary, a reszta kolorów, w porównaniu do ekranów konkurencji wydaje się nieco wyblakła. Niemniej jednak, w codziennym użytku ekran spełnia swoją funkcję nad wyraz dobrze.

Zdjęcia i filmy

Telefon posiada 2 obiektywy. Tylni, o rozdzielczości 13mpx, który oprócz zdjęć pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości full HD oraz przedni, który w pełni wystarcza do prowadzenia rozmów wideo – rozdzielczość 2mpx w dzisiejszych czasach nie nadaje się do robienia zdjęć. Nawet smartfonem. Warto dodać, że zdjęcia robione

z obu stron mogą być doświetlane za pomocą zamontowanych diod LED

. I znowu, jak na ten przedział cenowy, zdjęcia robione Acerem Liquid E3 wyglądają świetnie. Kolory wydają się nieco wyblakłe, jednak w dzisiejszych czasach, pierwsza lepsza aplikacja do robienia zdjęć pozwala na manipulowanie kontrastem. Poniżej prezentujemy kilka próbek, wykonanych bez specjalnego przygotowania:

Oprogramowanie

System w E380 to praktycznie standardowy Android 4.4.2, z kilkoma dodatkami, które ułatwiają człowiekowi życie. Najbardziej godnym polecenia jest tryb AcerFLOAT, dzięki któremu odpowiedź na SMS-a, lub odebranie przychodzącej rozmowy telefonicznej możliwe jest, dzięki małemu oknu aplikacji, które nie przesłania nam całego ekranu. Oprócz tego Acer dorzucił aplikację SnapNote, która jak wskazuje jej nazwa służy do wykonywania błyskawicznych notatek – jest to całkiem niezła propozycja, jednak w sklepie z aplikacjami znajduje się kilka lepszych. Dla tych, którzy wymagają od telefonu obsługi plików tworzonych w pakiecie biurowym Microsoftu, Acer zainstalował aplikację Polaris Office, która radzi sobie z dokumentami tworzonymi w Wordzie i Excelu.

Podsumowanie

Acer Liquid E3 to jeden z najlepszych wyborów w swoim przedziale cenowym. Jest szybki, przez co uruchomione na nim aplikacje działają płynnie i nie irytują użytkownika. Jakość rozmów głosowych jest bardzo dobra, a jeśli chodzi o wykonywane nim zdjęcia, to bez przeszkód może konkurować z większością droższych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. 4GB miejsca na dane i aplikacje użytkownika to dość mało, przez co prędzej, czy później będziemy zmuszeni do zakupu dodatkowej karty SD, jednak za tą cenę nie jest to zbyt wielka niedogodność.

Telefon występuje również w wersji dual-SIM

– jeśli poszukujecie takiego rozwiązania, Liquid E3 może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Cena

Jeśli dobrze poszukać, to w polskich sklepach internetowych Acera Liquid E3 można kupić za ok.

1000zł