Flashmob w wykonaniu robotów

Niezdarne, duże i głupie – tak wygląda większość robotów, jakie możemy dziś podziwiać. Ale nie te zbudowane przez grupę naukowców z Harvardu. Nazywają oni swoje dzieło "pierwszym robotycznym flashmobem".

Naukowcy z Harvardu skonstruowali malutkie roboty (nazwali je kiloboty), które potrafią współpracować ze sobą nawet w grupie liczącej tysiąc urządzeń. Dzięki temu potrafią sobie radzić ze złożonymi zadaniami, które byłyby poważnym problemem dla pojedynczego robota.

Kiloboty zostały zaprojektowane tak, by zachowywać się podobnie do chmary owadów. Na chwilę obecną roboty nie są jeszcze w stanie popisać się czymś robiącym szczególne wrażenie: potrafią wspólnie tworzyć dwuwymiarowe kształty, samodzielnie dobierając się w grupy. Zajmuje im to jednak nadal sporo czasu.

Naukowcy chcą jednak rozwijać swój projekt. Uważają, że miliony malutkich, współpracujących ze sobą robotów mogą okazać się użyteczne do wielu prac, takich jak oczyszczanie naturalnego rezerwatu z nieczystości, gaszenie pożarów czy przeszukiwanie rumowiska w poszukiwaniu ocalałych.

0
Źródło: Harvard School of Engineering and Applied Sciences
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.