Oculus Rift pomoże wyszkolić chirurgów

Operacja w teorii to jedno, ale to praktyka pozwala chirurgom nabrać pewności siebie. Studenci asystujący przy operacjach nie mogą się jednak wystarczająco skupić na działaniach chirurga, nie mówiąc już o obserwacji z odpowiedniej perspektywy. I tu z pomocą właśnie może przyjść technologia wirtualnej rzeczywistości.

Wojsko od lat wykorzystuje w swoich programach treningowych wirtualną rzeczywistość (sprawdź artykuł „VBS, czyli wirtualne pole bitwy„). Dlaczego i lekarze nie mieliby na niej skorzystać? Fundacja MOVEO założona przez inżyniera Remiego Rousseau zamierza rozpowszechnić ten pomysł – zwłaszcza w kontekście operacji chirurgicznych.

Niedawno przeprowadzono eksperyment, w czasie którego wykonujący operację chirurg miał głowie dwie szerokokątne kamerki Go Pro. Zarejestrowany materiał pozwala posiadaczom Oculus Rifta zobaczyć przebieg operacji z nieznanej wcześniej perspektywy. Student może dzięki temu skupić uwagę na czynnościach wykonywanych przez chirurga, ale równie dobrze może obrócić lekko głowę i zobaczyć co w danym momencie robi pielęgniarka czy asystent.

Materiał z operacji dostosowany pod Oculus Rifta można obejrzeć w TYM miejscu.

0
Źródło: Polygon
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.