Qualcomm może mieć gigantyczne problemy w Europie

Qualcomm może mieć gigantyczne problemy w Europie

Qualcomm to obecnie największy na świecie producent procesorów do urządzeń mobilnych, ale nie jest to jeszcze powód, by zajęły się nim organy Unii Europejskiej przeciwdziałające praktykom monopolistycznym. Głównym powodem rozpoczęcia śledztwa była skarga wniesiona przez brytyjską firmę Icera, czyli (wykupionego w 2011 roku przez Nvidię) brytyjskiego producenta procesorów.

Szczegóły oskarżenia nie zostały podane do publicznej wiadomości, ale według ekspertów dotyczyło ono niedozwolonych sposobów zachęcania potencjalnych klientów do wykorzystywania chipów Qualcomma (a przynajmniej zniechęcających do prowadzenia interesów z firmą Icera) oraz działań patentowych.

Reczenik Komisji Europejskiej zajmującej się działalnością antymonopolistyczną, pan Antoine Colombani, odmówił komentarza w tej sprawie, podobnie jak przedstawiciele firmy Qualcomm. Tymczasem kara, jaka grozi temu producentowi, może wynieść nawet 10 procent globalnych przychodów firmy, co przekłada się na gigantyczne 2,5 miliarda dolarów.