Wyświetlacz korygujący wadę wzroku zamiast okularów!

Aby ułatwić korzystanie z urządzeń elektronicznych osobom z wadami wzroku, naukowcy z University of California w Berkeley we współpracy z inżynierami z MIT skonstruowali ekran korygujący obraz.

Utrata ostrości widzenia jest najczęściej spowodowana nieprawidłowym ogniskowaniem obrazu za (dalekowzroczność) lub przed (krótkowzroczność) siatkówką. Okulary czy szkła kontaktowe pomagają skorygować daną wadę wzroku, jednak noszenie – zwłaszcza tych pierwszych – przez dłuższy okres czasu jest męczące.

Dlatego też naukowcy postanowili stworzyć ekran, który uwzględni wadę wzroku patrzącego i pozwoli cieszyć się ostrym obrazem bez konieczności zakładania jakichkolwiek okularów. Opracowany algorytm pozwala odpowiednio manipulować światłem emitowanym przez każdy piksel, co w połączeniu ze specjalnym filtrem posiadającym nawiercone pod odpowiednim kątem mikroskopijne otwory pozwala uzyskać zadowalający efekt. Takie rozwiązanie sprawdziłoby się w ekranach laptopów, smartfonów czy telewizorów, choć w przypadku tych ostatnich naukowcy musieliby opracować metodę pozwalającą na oglądanie ostrego obrazu dla więcej niż jednego użytkownika.

Oficjalna prezentacja prototypowej wersji wynalazku będzie mieć miejsce już 12 sierpnia podczas konferencji SIGGRAPH.

0
Źródło: Extremtech.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.