Nintendo obchodzi dziś 125 urodziny

W tym samym czasie, w którym Fusahiro Yamauchi założył małe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą kart do gry hanafuda w Paryżu odsłonięto Wieżę Eiffla, w USA wyszedł pierwszy numer Wall Street Journal, a G.S. Parker opatentował pierwsze wieczne pióro.

23 września 1889 roku Fuashiro Yamauchi nie przypuszczał jeszcze, że założone przez niego przedsiębiorstwo stanie się w przyszłości gigantem elektronicznej rozrywki. Do 1975 roku firma próbowała sprawdzić się na różnych frontach – prowadziła sieć taksówkarską, hotele miłości, sieć telewizyjną; zajmowała się produkcją żywności i zabawek. Wszystkie przedsiębiorstwa – poza tym ostatnim upadły.

To 24-letni wówczas Shigeru Miyamoto (twórca serii Donkey Kong i Super Mario Bros) wskazał Yamauchiemu ścieżkę, którą firma podążała już do czasów aktualnych. Pierwszym automatem do gry był wydany w 1978 roku komputer Othello. W 1981 roku ogromną popularność zdobył wspomniany Donkey Kong wydany na automatach i Atari 2600. Największy rozgłos firma zdobyła w końcówce lat ’80, kiedy to na globalny rynek wprowadzono NES-a i GameBoya.

Dziś Nintendo zatrudnia ponad 4 tys. osób, a jego dochody oscylują wokół 2,39 miliarda dolarów rocznie.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.