15-latek stworzył czujnik, który pomoże chorym na Alzheimera

Kiedy dziadek Kennetha Shinozuki zaczął wieczorami potajemnie uciekać z domu i do akcji musieli wkroczyć policjanci chłopiec postanowił znaleźć sposób jak poradzić sobie z problemem, z którym zmagają się opiekunowie osób chorych na Alzheimera.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych z chorobą Alzheimera zmaga się ponad 5,2 miliona Amerykanów z czego około 65% z nich wykazuje tendencję do wędrowania w środku nocy. Dziadek Shinozuki doznał wielu wypadków podczas takich nieprzewidzianych spacerów. Raz policja znalazła go dwie mile od domu, gdzie przechadzał się po autostradzie.

Pomysłowy nastolatek skonstruował czujnik zintegrowany ze smartfonem. Przyczepia się go na gołą stopę chorego lub do skarpetki czy butów. Gdy pacjent wstaje z łóżka naciska na sensor, który z kolei wywołuje alarm w zaprojektowanej przez Shinozukę aplikacji. Podczas sześciomiesięcznych prób z pomocą dziadka system zadziałał bezbłędnie 437 razy, nie wywołując przy tym żadnych fałszywych alarmów.

Shinozuka został jednym z finalistów tegorocznego Google Science Fair. Chłopiec planuje wyprodukować setki podobnych sensorów i dostarczyć je do domów opieki.

0
Źródło: Ubergizmo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.