Facebook prosi DEA o zaprzestanie tworzenia fałszych kont.

Facebook domaga się od amerykańskie agencji ds walki z narkotykami - DEA gwarancji, że jej pracownicy przestaną tworzyć fikcyjne konta na Facebooku, wykorzystywane podczas prowadzenia śledztw. Co na to DEA?

Wszystko zaczęło się od sprawy Sondry Arquiett, która złożyła sprawę przeciwko DEA do sądu. Kobieta twierdzi, że jeden z agentów wykorzystał zdjęcia zgrane z jej telefonu bez jej zgody do utworzenia fikcyjnego konta na Facebooku i komunikowania się z „niebezpiecznymi osobnikami, w sprawie których prowadził śledztwo”. Jak telefon Arquiett znalazł się w rękach DEA? Kobieta została zatrzymana w 2010 roku za posiadanie narkotyków.

Pierwszą reakcją amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości była obrona powyżej opisanych praktyk. Oficjalna wersja brzmiała: „Arquiett pośrednio wyraziła zgodę na stworzenie fikcyjnego profili z jej zdjęciami, gdy udostępniła dane ze swojego telefonu, zgadzając się aby zostały wykorzystane jako pomoc w prowadzonych dochodzeniach”.

Zaangażowanie Facebooka i mediów w całą sprawę spowodowało, że DEA oświadczyła, że przyjrzy się sprawie Arquiett i sprawdzi, czy w tym przypadku agenci nie posunęli się za daleko.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.