Londyńska policja chce przewidywać przyszłość

Policja w Londynie testuje system, który informuje funkcjonariuszy, że dana osoba wkrótce z dużym prawdopodobieństwem popełni przestępstwo. Nie jest to jeszcze rozwiązanie rodem z filmu "Raport Mniejszości", brzmi jednak dość... niepokojąco.

System testowany przez londyńską policję ma śledzić poczynania członków gangów dzięki oprogramowaniu zapewnionemu przez firmę Accenture. To oprogramowanie przetwarza dane dotyczące podejrzanych osób pochodzące z policyjnych baz danych i tworzy na ich podstawie profile notowanych już przestępców.

Następnie skanuje sieci społecznościowe i profile podejrzanych osób, szukając sugestii behawioralnych, że ta osoba wkrótce znowu będzie planowała złamać prawo. To z kolei ma pozwolić policji wydajniej alokować zasoby, by śledzić działalność podejrzanego.

Mechanizm ten już teraz wzbudza sporo kontrowersji. Protestują zarówno obrońcy prawa do prywatności, jak i obrońcy praw człowieka. Domagają się oni upublicznienia pełnej dokumentacji tego systemu i opisania mechanizmów jego działania.

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.