Roboty na deskach teatru

Jeśli byliście w Centrum Nauki Kopernik z pewnością obejrzeliście pierwszy na świecie Robotyczny Teatr. Dziś trudno nam wyobrazić sobie by roboty wyparły z desek teatrów żywych aktorów. Jednak niektórzy reżyserzy z ochotą zamierzają wykorzystać je w swoich sztukach.

Jednym z takich reżyserów jest Oriza Hirata. Japończyk zajmuje się właśnie reżyserią przedstawienia na podstawie opowiadania „Przemiana” Franza Kafki. W oryginale bohaterem utworu jest mężczyzna, który pewnego dnia budzi się w ciele ogromnego robaka. Nie mogąc wstać z łóżka bohater zostaje zamknięty w pokoju przez własną rodzinę, która pod wpływem tajemniczej transformacji sama przechodzi przemianę.

We francuskiej wersji sztuki Hirata postanowił przemienić główną postać w robota. Na potrzeby przedstawienia reżyser zaangażował do współpracy Hiroshiego Ishiguro – naukowca zajmującego się robotyką -, który stworzył Repliee S1. Humanoidalny robot potrafi się uśmiechać i okazywać inne emocje.

Kiedy ludzie widzą robota, np. na wystawie, nie wywołuje on większych emocji. Chciałem stworzyć sytuację, w której robot poruszy publikę. Właśnie dlatego wpadłem na pomysł, by wykorzystać go w swoim przedstawieniu” – powiedział Hirata.
0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.