FBI do Apple i Google: albo pozwolicie nam na inwigilację, albo was do tego zmusimy

Szyfrowanie danych w nowych systemach mobilnych Apple i Google to jeden z największych problemów dyrektora FBI, Jamesa Comeya.

Podczas wykładu na Brookings Institution, Comey stwierdził, że w imię szeroko rozumianego bezpieczeństwa telekomunikacji, giganci tacy jak Apple i Google nie mogą szyfrować danych swoich użytkowników.

„Szyfrowanie pełni nie tylko funkcje techniczną, ale również jest chwytem marketingowym” – mówi Comey – „Obie firmy (Apple i Google) są prowadzone przez dobrych ludzi, którzy dostrzegają potrzeby rynku. Jednak kierunek, w który nas prowadzą, powinna poprzedzić wnikliwa debata.” (…) „Kongres może zmusić do tego firmy” – ostrzegał – „Może więc posłuchają sugestii i zrobią to sami.”

Szef FBI jest wytrawnym graczem – w końcu kongres już raz odmówił zmuszenia Apple i Google do odszyfrowania danych swoich użytkowników. Jednak w ubiegłym tygodniu w Kongresie nastąpiło ogromne przetasowanie po wyborach, które wygrała Partia Republikańska. Coś nam mówi, że sprawa z szyfrowaniem danych użytkowników jest daleka od zakończenia się.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.