Masz miejsce na kilka serwerów? Przestaniesz płacić za ogrzewanie

Już niedługo zacznie się zima, będzie zimno i trzeba będzie rozkręcić kaloryfery. Dla tych, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania prądem oznacza to dość spore rachunki. No chyba, że mieszkają w Niemczech i mają u siebie miejsce na szafę pełną sieciowych serwerów.

Cloud&Heat to niemiecka firma, która wpadła na arcygenialne rozwiązanie, jeśli chodzi o miejsce, w których trzymać będzie swoje serwery sieciowe. W zamian za darmowy system ogrzewania naszego domu, lub mieszkania, Cloud&Heat chce dostać tylko odrobinę miejsca, żeby móc postawić u nas kilka ze swoich serwerów. Firma płaci za założenie oddzielnego łącza internetowego, oraz pokrywa rachunki za prąd zużyty przez swoje serwery.

Jedyne za co płaci „użytkownik” to instalacja serwerów u siebie – jak przekonuje Cloud&Heat, koszt instalacji porównywalny jest z ceną, jaką zapłacilibyśmy za instalację tradycyjnego systemu ogrzewania. Oprócz ogrzewania pomieszczeń, serwery podgrzeją nam też wodę.

Kwestią dyskusyjną jest bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerach stojących u tysiąca anonimowych osób, jednak C&H przekonuje, że dane tak, czy inaczej są szyfrowane, a klucze do szafy serwerowej mają tylko pracownicy firmy.

0
Źródło: slate
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.