Misja Rosetta – dziś historyczna próba lądowania na komecie

10 lat temu sonda Rosetta skonstruowana przez Europejską Agencję Kosmiczną została wystrzelona w kierunku komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Po 500 milionach kilometrów dziś podejmie pierwszą w historii próbę lądowania.

Około godziny 17.00 dowiemy się, czy lądownik Philae, który odłączył się dziś od sondy Rosetta pokona odległość 20 km i szczęśliwie wyląduje na powierzchni komety. Jeśli ten wyjątkowo trudny manewr się powiedzie naukowcy otrzymają szereg ważnych informacji dotyczących m.in. budowy i pochodzenia komet oraz ich wpływu na powstanie Układu Słonecznego. Pomiary fizyczne wspierać będzie polski instrument MUPUS zbudowany przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Lądownik będzie prowadził badania na powierzchni komety tak długo, jak wystarczy mu energii z baterii słonecznych. Koniec misji zaplanowano na grudzień 2015 roku. Powyżej możecie oglądać transmisję na żywo z tego wydarzenia. Można też śledzić informacje na specjalnie utworzonym koncie na Twitterze.

0
Źródło: Esa.int
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.