Rosja stworzy własną Wikipedię

Biblioteka Prezydencka im. Borysa Jelcyna razem z Rosyjską Biblioteką Narodową pracują nad stworzeniem rosyjskiego odpowiednika Wikipedii. W ten sposób chcą zapewnić obywatelom "szczegółowe i rzetelne" informacje o życiu i rozwoju kraju.

„Połączenie unikatowych materiałów dotyczących poszczególnych regionów w jedną spójną encyklopedię elektroniczną pozwoli w sposób obiektywny i precyzyjny ukazać kraj, jego ludność, wielorakość struktur państwowych i narodowych Rosji” – tak brzmi oficjalny komunikat wydany przez autorów rosyjskiego odpowiednika Wikipedii.

Pracownicy Biblioteki Prezydenckiej im. B. Jelcyna chwalą się również, że otrzymali już ponad 50 tysięcy książek i archiwalnych dokumentów z 27 bibliotek z różnych regionów Rosji.

Decyzja Rosji o stworzeniu własnego odpowiednika Wikipedii może dziwić, jednak jeśli przyjrzymy się ostatnim decyzjom rosyjskich władz dotyczących internetu, oraz przypomnimy sobie słynny cytat W. Putina, w którym nazwał Internet „specjalnym projektem CIA”, decyzja o stworzeniu nowej, państwowej Wikipedii przestaje zaskakiwać. Rosjanie chcą mieć pod kontrolą swój kawałek Internetu i sukcesywnie dążą do tego celu.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.