DARPA zaprezentowała inteligentną amunicję

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności zaprezentowała coś, co do tej pory mogliśmy oglądać tylko w filmach science-fiction. Amunicję EXACTRO kalibru 12,7mm (.50), która potrafi korygować swoją trajektorię lotu.

Naboje, po wystrzeleniu z lufy karabinu snajperskiego korzystają z czujników optycznych zamontowanych z przodu pocisku i wysuwanych lotek, aby skorygować swoją trajektorię lotu, poprawiając tym samym celność strzelca. Tyle przynajmniej udało nam się dowiedzieć. Takie pytania jak: „a skąd pocisk wie, co jest jego celem?” pozostają bez oficjalnej odpowiedzi. Można założyć, że za oznaczenie celu odpowiada sam karabin, który następnie przekazuje informacje do pocisku. Amunicja EXACTO może być również zintegrowana w przyszłości z wojskowym egzoszkieletem TALOS.

Skuteczny zasięg nowego typu amunicji to 2000 metrów. Koszt opracowania technologii EXACTO szacowany jest na 74 miliony PLN.

0
Źródło: businessinsider
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.