Kamera szybka jak światło

Lustrzanki rejestrujące filmy z prędkością 2000 klatek na sekundę pozwalają dostrzec zjawiska widoczne dopiero w zwolnionym tempie - np. rozpryskującą się kroplę wody. Ale to nic w porównaniu do tego, co udało się osiągnąć naukowcom z University of Washington.

Przeciętny konsument nie ma dostępu do kamer, z których korzystają na co dzień naukowcy. Urządzenia typu Streak Camera potrafią mierzyć różnice w natężeniu światła w czasie milionowych części sekund dzięki matrycy śledzącej poruszający się obiekt. Naukowcom udało się rozwinąć tę technologię do tego stopnia, że możliwe stało się sfilmowanie wiązki światła odbijającej się od lustra.. Innymi słowy oprócz czasu udało się także zarejestrować drugi wymiar – przestrzeń. Technika CUP (Compressed Ultrafast Photography) pozwala rejestrować obraz z prędkością 100 miliardów klatek na sekundę! Na poniższym filmie można zobaczyć jak laser odbija się od lustra w ciągu kilkudziesięciu pikosekund.

Technologia ma przede wszystkim pomoc w rozwoju biomedycyny, ale równie dobrze mogłaby także posłużyć w opracowaniu materiałów załamujących światło, np. pelerynach, dzięki którym bylibyśmy niewidzialni dla postronnego obserwatora.

0
Źródło: Petapixel.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.