Polacy piracą na potęgę

Raport PwC nie stawia nas w zbyt korzystnym świetle. Ok. 30% wszystkich polskich internautów korzysta z pirackich treści dostępnych w Sieci. Co więcej: 94% Polaków poszukujących w Sieci filmów zdobywa je z nielegalnego źródła.

W ciągu roku odtwarzamy nielegalnie ok. 400-500 mln filmów, 650-750 mln seriali i 150-180 mln wydarzeń sportowych. Co najgorsze, prawie połowa użytkowników

płaci za nielegalny dostęp do treści w Sieci.

Miesięcznie, średnia kwota, którą płacimy piratom to ok. 14zł. Oprócz opłaty za dostęp, serwisy oferujące pirackie treści bardzo często zarabiają na wyświetlanych tam reklamach. Według badań IAB Polska zyski pirackich przychodów reklamowych w 2013 roku przekroczyły 50 milionów złotych.

Coraz lepsza sytuacja materialna piratów oznacza coraz większe straty dla twórców i polskiego skarbu państwa. Co więcej – autorzy raportu stwierdzają, że z pirackich treści korzystają ludzie, którzy swoją sytuację materialną oceniają jako „bardzo dobra”. Oznacza to, że nawet dobrze sytuowane osoby wolą zapłacić mniej, za nielegalny dostęp do swojego ulubionego serialu, czy filmu, który akurat chciałyby obejrzeć.

0
Źródło: wirtualnemedia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.