Ultradźwięki nadzieją dla dotykowych hologramów

Daleko nam jeszcze do hologramów, w których wyraźne i ostre jak brzytwa kolorowe ekrany wiszą w powietrzu, a wirtualne telekonferencje korzystają z modeli 3D w skali 1:1. Ale właśnie uczyniliśmy dobry krok w tym kierunku.

Naukowcy z University of Bristol opracowali metodę, dzięki której będziemy mogli poczuć niewidzialne do tej pory gołym okiem obiekty trójwymiarowe. Skoncentrowane wzory fal ultradźwiękowych zakłócają ruch powietrza i zatrzymują się dopiero na ludzkiej dłoni. Odpowiednie formy ultradźwięków pozwolą odczuć kształt np. kuli. By lepiej zrozumieć to zjawisko naukowcy zaprezentowali je wykorzystując miskę z olejem.

W niedalekiej przyszłości będziemy mogli wykorzystać tą technologię chociażby na desce rozdzielczej samochodu, by bez potrzeby fizycznego dotykania przycisków zmienić dane parametry lub przy badaniu tomografem, by poczuć kształt nowotworu. Zastosowań będzie mnóstwo, począwszy od gałęzi rozrywkowej po holograficzne interfejsy rodem z filmów o Iron Manie.

0
Źródło: iflsience.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.