Chińczycy wydrukowali pierwszy blok mieszkalny

WinSun to chiński deweloper, który może pochwalić się tym, że potrafi drukować... budynki. Ich pierwszy wydrukowany pięciopiętrowiec powstał, jako element demonstracji zaprezentowanej na terenie Suzhou Industrial Park.

Drukarka, która odpowiada za ten wyczyn została zaprojektowana przez Ma Yihe. Yihe zajmuje się dziedziną druku 3D od przeszło dekady – teraz w końcu udało mu się udoskonalić swój wynalazek do tego stopnia, że może on tworzyć gotowe do zamieszkania budynki.

Sama drukarka jest olbrzymia: wysoka na 6,6m, szeroka na 10m i długa na 40metrów potrafi tworzyć budynki od 50% do 70% szybciej, niż zajęłoby ich postawienie tradycyjnymi metodami. Tworzywo, z którego budowane są konstrukcje to mieszanka odpadów przemysłowych i szybkoschnącego cementu. Całość konstrukcji otrzymuje oczywiście stalowe rusztowanie, montowane tradycyjną metodą – tego na razie wymagają przepisy budowlane.

Pierwszy budynek powstał oczywiście jako demonstracja, jednak ta technologia ma ogromne szanse, aby trafić do powszechnego użytku. Jest tańsza, szybsza i bardziej ekologiczna niż tradycyjna budowlanka.

Więcej informacji na oficjalnej stronie firmy: http://www.yhbm.com/index.php?m=content&c=index&a=lists&catid=67

0
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.