iPhone słucha, iPhone radzi, iPhone cię jednak zdradzi

Według Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskiej Narodowej Agencji Bepieczeństwa, w oprogramowanie iPhone'a wbudowany jest moduł pozwalający służbom specjalnym na podsłuchiwanie jego posiadacza, bez jego wiedzy i zgody.

Jak wynika z zeznań Edwarda Snowdena, rządowe służby specjalne, na życzenie, mogą zdalnie namierzyć iPhone’a oraz uruchomić w nim kamerę i mikrofon i rozpocząć rejestrowanie otrzymywanych danych. Użytkownik nie jest w żaden sposób o tym powiadamiany. To właśnie dlatego Edward Snowden, jak twierdzi, nigdy nie przesiądzie się na iPhone’a.

Apple, jak twierdzi, dołożył wszelkich starań by utrudnić życie agentom rządowym, a iOS 8 miał „uniemożliwiać technicznie udostępnianie prywatnych danych użytkownika, nawet jeśli odpowiednie służby dysponowałyby nakazem sądowym”. Apple otwarcie też wspiera kampanię zapoczątkowaną przez Snowdena na rzecz ograniczenia praw służbom specjalnym w zakresie inwigilacji obywateli.

0
Źródło: The Independent
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.