Mercedes F015: autonomiczny i luksusowy do granic możliwości

Na CES w Las Vegas nie zabrakło w tym roku Merceda. Firma pokazała swój najnowszy samochód koncepcyjny: F015. Niemiecki koncern, oprócz pamiętaniu o swojej historii, udowodnił, że potrafi również patrzeć w przyszłość.

F015 wygląda, jak żywcem wyjęty z jakiegoś filmu science-fiction. I to takiego, w którym ktoś przesadził odrobinę ze scenografią.

Wnętrze, po odwróceniu przednich foteli do tyłu wygląda bardziej, jak mini-sala konferencyjna, albo lotniskowa loża VIP. Mercedes zresztą chce, aby pasażerowie F015 nie przejmowali się takimi rzeczami, jak prowadzenie samochodu.

Niemiecki koncern daje sobie bardzo dużo czasu na opracowanie odpowiedniej jakości algorytmów odpowiedzialnych za autonomiczną jazdę pojazdu. Rzecznik prasowy Mercedesa nie chciał zdradzić ile konkretnie, ale patrząc na niektóre rozwiązania zastosowane w F015, możemy przyjąć następujące założenie: nieprędko. Takie rzeczy, jak obracane siedzenia kierowcy i pasażera siedzącego z przodu są na razie zabronione, gdyż znacznie odbiegają od dzisiejszych norm bezpieczeństwa. Mercedes zakłada jednak, że w niedalekiej przyszłości ograniczenia te zostaną zniesione. W końcu autonomiczne samochody mają nie powodować wypadków.

0
Źródło: quartz
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.