Problematyczna wyszukiwarka w OS X

Wyszukiwarka systemowa OS X może zostać wykorzystana przez osoby trzecie do podglądania naszej aktywności na komputerze. Problem nie jest poważny, ale bardzo trudno go obejść.

Wielu reklamodawców i spamerów wykorzystuje w HTML-owych e-mailach mechanizmy, które pozwalają śledzić aktywność użytkowników, chociażby po to, by wiedzieć, czy dany internauta zainteresował się pocztową reklamą, otwarł ją i kliknął linki. Nadawca może dzięki temu poznać nasz adres mailowy i, co już jest nieco bardziej niepokojące, nasz adres IP.

Problem występował już w systemowym kliencie pocztowym, ale na szczęście po wyłączeniu funkcji ładowania treści zdalnych jest on eliminowany. Niestety, wyszukiwarka Spotlight ignoruje tę opcję i przeszukując naszą pocztę zawsze ładuje do pamięci lokalnej również treści zdalne, a więc również śledzące nas skrypty. Rozwiązaniem problemu jest wyłączenie w Spotlight opcji indeksowania maili i wiadomości, ale tym samym pozbawiamy się istotnej funkcji w wyszukiwarce.

Apple na razie nie ustosunkował się do problemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.