Stworzono metal, który odbija wodę [wideo]

Zamiast wykorzystywania specjalnych powłok wykazującymi właściwości hydrofobowe naukowcy z University of Rochester postanowili zmodyfikować powierzchnię metalu, w taki sposób, by bez żadnych dodatkowych środków odbijała wodę. Efekt ich prac daje dużą nadzieję na pojazdy i narzędzia odporne na rdzę i lodowacenie.

Efekt, który widzicie powyżej to rezultat ingerencji naukowców w nanostrukturę metalu. Dzięki zastosowaniu lasera na powierzchni materiału zostały wyryte skomplikowane wzorki, które sprawiają, że krople wody dosłownie odbijają się od nich jak piłeczki. W porównaniu do hydrofobowych środków chemicznych taka ingerencja w strukturę metalu jest stała, zatem efekt będzie utrzymywał się w nieskończoność.

Naukowcy widzą zastosowanie swojego wynalazku w wielu dziedzinach życia – od budowy samolotów, które byłyby odporne na zamarzanie, poprzez nieprzywierające patelnie, aż po komputery, telefony czy telewizory. Oprócz tego hydrofobiczny metal pomógłby w krajach rozwijających się, gdzie woda nie jest powszechnie dostępna – naukowcy mówią tu chociażby o systemie toalet, które czyściłyby się samodzielnie.

0
Źródło: Sploid.gizmodo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.