NASA wystrzeli w kosmos… łódź podwodną!

Nie. Nie na nasz księżyc. Chodzi o największego satelitę Saturna - Tytana. Na tytanie bowiem znajduje się ogromne jezioro, które w 2008 zostało nazwane Kraken Mare. NASA chce je zbadać dogłębnie, stąd pomysł z łodzią podwodną.

Powierzchnia Kraken mare to ok 370000 km2, co sprawia, że swoim rozmiarem przypomina Morze Kaspijskie. Zbiornik na powierzchni Tytana nie jest jednak wypełniony wodą. Łódź podwodna NASA, zasilana reaktorem jądrowym zanurzy się w ciekłych węglowodorach. Oczywiście okręt musi zostać najpierw zaprojektowany. Naukowcom NASA w tym zadaniu pomoże Uniwersytet Stanowy w Pensylwanii oraz naukowcy z John Hopkins Applied Physics Laboratory. Głównym zadaniem kosmicznej łodzi podwodnej będzie poszukiwanie oznak życia w „wodach” Tytana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to wodowanie okrętu w Kraken Mare odbędzie się w 2040 roku.

0
Źródło: NASA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.