Podkręcanie wróci do GeForce’ów

Dwa tygodnie temu Nvidia opublikowała nowe wersje sterowników do swoich kart graficznych, które wyłączyły funkcję podkręcania tych układów. Ta decyzja nie spodobała się klientom firmy...

Nvidia wraz z nowymi sterownikami do swoich kart graficznych uniemożliwiła ich podkręcanie, a więc ustawianie wyższych parametrów pracy, niż zalecanych przez producenta. Swoją decyzję uzasadniała dbaniem o bezpieczeństwo klientów, argumentując, że układ graficzny to nie tylko same parametry pracy, ale też systemy zasilania i chłodzenia, które są starannie zaprojektowane, by jak najwięcej „wycisnąć” z rekomendowanych przez producenta ustawieniach. Blokada dotyczyła układów GTX montowanych w wielu modelach notebooków.

Decyzja ta spotkała się z dużą krytyką. Użytkownicy stwierdzili, że rozumieją potencjalne negatywne konsekwencje podkręcania układów (z możliwością ich fizycznego uszkodzenia włącznie), ale mimo to chcą móc wyciskać ze swoich sprzętów ich pełnię możliwości. Nvidia ugięła się pod tą argumentacją i zapowiedziała, że przyszłomiesięczna aktualizacja sterowników przywróci zablokowaną funkcję.

0
Źródło: anandtech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.