Prawie połowa Polaków to komputerowi analfabeci

Jak podaje Rzeczpospolita, 42% Polaków w wieku 25-64 lata ma problemy, bądź nigdy nie korzystało z komputera, przez co nie potrafi wykonać za jego pomocą nawet najprostszych zadań.

Gazeta powołuje się na wyniki badań Eurostatu za 2014 rok, w których Polska na tle innych europejskich państw wypada prawie najgorzej. Prawie, bo jeszcze więcej komputerowych analfabetów znajduje się w Rumunii i Bułgarii. Średni odsetek osób bez żadnych „kompetencji cyfrowych” w krajach należących do Unii Europejskiej wynosi 30%. Najmniej komputerowych analfabetów znajduje się w Niemczech i Francji (20%), całkiem niezłym wynikiem mogą pochwalić się także Czesi i Węgrzy (25%).

Badania Eurostatu wskazują na ścisły związek kompetencji cyfrowych z wykształceniem: w Polsce, odsetek komputerowych analfabetów wśród osób z wykształceniem podstawowym wynosi 87%. Wśród osób z wykształceniem średnim: 51%, a wśród magistrów zaledwie 5%.

0
Źródło: RMF24
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.