Windows 10: Uwierzytelnianie biometryczne na wiele sposobów

W zbliżającym się wielkimi krokami nowym systemie Microsoftu będziemy mogli zapomnieć o hasłach klawiaturowych. Do Outlooka, OneDrive'a czy innych usług zalogujemy się wykorzystując czytniki biometryczne zewnętrznych firm.

Podczas konferencji w Stanford dotyczącej cyberbezpieczeństwa Microsoft ogłosił, że Windows 10 będzie w pełni kompatybilny ze standardem FIDO 2.0 (Fast IDentification Online), dzięki któremu skróceniu ulegnie proces uwierzytelniania, co – przynajmniej w teorii – pozwoli na poprawę komfortu pracy użytkownika. Technologia FIDO umożliwi wykorzystanie zewnętrznych czujników biometrycznych takich jak skanery odcisków palców czy tęczówek oka i to bez konieczności przesyłania danych do chmury. Dzięki otwartości całego systemu producenci sprzętu mogą bez problemu zaimplementować go w różnych rodzajach urządzeń. Niewykluczone zatem, że biometryczne uwierzytelnianie pojawi się też w smartfonach z Windows 10.

Standard ten popierają już i wykorzystują najwięksi giganci usług internetowych i bankowych tacy jak Google, PayPal czy Bank of America.

0
Źródło: The Verge.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.