„Moje hasło do konta nikomu się nie przyda…”

Jeden na pięciu internautów z Europy zakłada, że jego hasła nie mają żadnej wartości dla cyberprzestępców – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Jednak hasła stanowią klucz do danych osobistych właściciela konta, jego życia prywatnego, a nawet pieniędzy – w przypadku kradzieży konsekwencje mogą dotknąć nie tylko samych użytkowników, ale również ich bliskich i znajomych.

Na przykład w przypadku włamania się do konta e-mail cyberprzestępcy uzyskują dostęp do każdego konta, z jakiego korzystał użytkownik, dzięki otrzymanym wiadomościom informującym o udanej rejestracji lub odpowiedziom na żądanie odzyskania hasła. Z kolei zhakowane konto na portalu społecznościowym umożliwia rozsyłanie reklam za pośrednictwem spamu oraz szkodliwych odsyłaczy. Hasło do konta w sklepie internetowym umożliwia cyberprzestępcom przechwytywanie danych finansowych oraz wydawanie cudzych pieniędzy. Niestety – tylko połowa (51%) respondentów z Europy wymieniła hasła jako cenne informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, podczas gdy 20% badanych uważało, że ich hasła nie przedstawiają jakiejkolwiek wartości dla cyberprzestępców.

Z przytoczonego badania wynika, że Europejczycy często wybierają łatwą drogę podczas tworzenia i przechowywania swoich haseł. Tylko 28% z nich tworzy oddzielne hasło dla każdego konta, a zaledwie 5% wykorzystuje specjalne oprogramowanie do przechowywania haseł. Niestety – 18% badanych zapisuje swoje hasła w notesie, 9% przechowuje je w pliku na komputerze/smartfonie/tablecie, a 6% zapisuje je na kartce samoprzylepnej umieszczonej w pobliżu komputera. Jednocześnie 18% Europejczyków swobodnie przekazuje swoje hasła do kont osobistych innym osobom z rodziny oraz znajomym.

„Nawet jeśli nie jesteś celebrytą ani miliarderem, cyberprzestępcy mogą czerpać korzyści z twoich danych uwierzytelniających” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za produkty konsumenckie, Kaspersky Lab. „Hasło jest jak klucz do twojego domu – z pewnością nie zostawiłbyś go w miejscu widocznym dla wszystkich tylko dlatego, bo uważasz, że nie posiadasz nic cennego. Mocne hasła, unikatowe dla każdego konta i przechowywane w bezpiecznym miejscu oszczędzą ci wielu problemów”.

Źródło: Kaspersky Lab
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.