Intel: zakaz sprzedaży procesorów Xeon w Chinach

Chińczycy mają problem. Ich superkomputery również.

Urzędnicy uzasadnili swoją decyzję obawą, że te superkomputery posłużą Chinom do badań nad bronią nuklearną. Wskazano, że chińskie instytucje, w których zlokalizowane są te superkomputery, ,,działają wbrew interesom bezpieczeństwa bądź polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) jest zbudowany z 80 tysięcy procesorów Xeon. Jego moc obliczeniowa to ponad 33 petaflopów. W tym roku Tianhe-2 miał zostać rozbudowany tak, by jego moc obliczeniowa wzrosła do 110 petaflopów.

Nie wiadomo jednak, czy Amerykanie tą decyzją nie strzelą – w dłuższej perspektywie czasowej – gola do własnej bramki. Przypuszcza się bowiem, że Chiny przyspieszają obecnie prace nad produkcją własnych procesorów, żeby zgodnie z planem zwiększyć moc obliczeniową swych superkomputerów.

BBC informuje też, że Intel podpisał z rządem USA kontrakt wartości 200 milionów dolarów na budowę potężnego superkomputera Aurora w Argonne National Laboratory w Illinois. Oczekuje się, że moc obliczeniowa Aurory osiągnie 180 petaflopów.