Fabryczny reset na Androidzie to fikcja?

Wiele wskazuje na to, że mechanizm czyszczenia danych na Androidzie jest wadliwy. Tak przynajmniej wynika z badań uniwersytetu w Cambridge, choć nie analizowano najnowszej wersji tego systemu operacyjnego.

Według naukowców w uniwersytecie w Cambridge, mechanizm przywrócenia urządzenia do ustawień fabrycznych, w przypadku wykorzystywania Androida, jest, delikatnie rzecz ujmując, niedokładny. Przetestowano 21 urządzeń z systemem Google’a, ale, warto dodać, wszystkie korzystały ze starszej wersji tego systemu niż 4.4. Badacze są jednak przekonani, że Lollipop może mieć również problemy.

Z badań wynika, że urządzenia z Androidem nie usuwają SMS-ów, poczty elektronicznej, kont i danych aplikacji, a jedynie ukrywają do nich dostęp. Analiza problemu sugeruje, że problem może leżeć niekoniecznie w samym systemie, a w sterownikach producentów urządzeń. Warto pamiętać, że praktycznie każdy producent urządzeń z Androidem modyfikuje ów system pod swoje potrzeby.

Uczeni radzą szyfrować urządzenia przed dokonaniem resetu, dzięki czemu zachowane przez nie dane i tak będą bezużyteczne dla kolejnego ich właściciela.

0
Źródło: Ars Technica
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.