Naukowcy stworzyli miniaturowego robota, który sam się składa i rozkłada

Widzieliśmy już wiele robotów w skali mikro, jednak żaden nie przypominał kartki papieru. Urządzenie opracowane przez naukowców z MIT potrafi się samodzielnie złożyć, niczym figurka origami, poruszać po wyznaczonej trajektorii, przenosić obiekty, a nawet pływać.

To maleństwo ważące zaledwie 1/3 grama i mierzące 1,7 cm długości składa się ze sprasowanego PCV i magnesu neodymowego. Pod wpływem ciepła potrafi złożyć się w formę zdolną do poruszania się z prędkością 4cm/s. Kontrola urządzenia odbywa się poprzez manipulacje pola elektromagnetycznego (konieczne jest zatem stosowanie cewek elektromagnetycznych).

Możliwości robota są całkiem spore – może nie tylko poruszać niewielkimi obiektami, ale także pływać czy przekopywać się przez odpowiednie materiały. Po skończonej pracy wystarczy wrzucić go do roztworu z acetonem, by rozpuścił się pozostawiając po sobie tylko magnes. Przyszłe badania mają zaowocować stworzeniem całkowicie biodegradowalnego robota w jeszcze mniejszej skali, który mógłby bez przeszkód wejść do ludzkiego organizmu, a po skończonym badaniu rozpłynąć się bez śladu.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.