Studenci pracują nad laską dla niewidomych z funkcją rozpoznawania twarzy

Naukowcy od lat starają się ułatwić życie osobom niewidomym. Słyszeliśmy już o laskach, które mogą "wykrywać" otoczenie z wykorzystaniem ultradźwięków i laserów. Tymczasem studenci z uniwersytetu Birmingham postanowili pomóc niewidomym rozpoznawać w tłumie ludzi własnych znajomych.

Laska roboczo nazwana XploR ma być wyposażona w kamerkę, GPS i Bluetooth. Dzięki temu ostatniemu będzie mogła być sparowana ze smartfonem, który z kolei przetworzy obraz z kamery i użyje odpowiednich algorytmów do rozpoznawania twarzy. Jeśli w stworzonej wcześniej bazie znajdzie twarz osoby mijanej na ulicy, to poinformuje użytkownika przy pomocy wibracji oraz komunikatu głosowego przekazywanego przez słuchawkę Bluetooth. Moduł GPS będzie zaś odpowiadał za nawigację w kierunku danej osoby (wskazówki również będą przekazywane głosowo). System ma rozpoznawać twarze z odległości 10 metrów. Prototyp laski ma być gotowy jeszcze w tym roku.

0
Źródło: BCU.ac.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.