CAŁA angielska Wikipedia w formie drukowanej

Pojemność nośników elektrycznych, począwszy od płyty CD albo nawet dyskietki magnetycznej, wielokrotnie przewyższa możliwości publikacji papierowych. A jednak wciąż są tacy, którzy chętnie do papieru wracają.

Już kilka lat temu, w 2012 roku angielski student Rob Matthews stworzył papierowe wydanie angielskojęzycznej Wikipedii. To był jednak tylko wycinek zawartej w niej wiedzy – artykuły z pięciu tysięcy stron internetowej encyklopedii przełożyły się na pojedynczy tom o grubości niemal dokładnie 50 cm. Pół metra! A przecież to był tylko drobny wycinek zawartej w Wikipedii wiedzy.

Zespół kierowany przez Michaela Mandiberga ma ambitniejszy plan. Chcą wydrukować CAŁĄ angielskojęzyczną zawartość Wikipedii! Całość ma objąć około 7500 tomów, każdy po ok. 700 stron. To w sumie ponad 5 milionów stron przeniesionej na papier wiedzy.

Co ciekawe, projekt przenoszenia Wikipedii na papier dzieje się publicznie w Denny Gallery – zwiedzający mogą sami zobaczyć, jak odbywa się druk, a także przenoszenie cyfrowych wersji poszczególnych tomów do księgarni internetowej Lulu.com, również oferującej możliwość ich wydrukowania.

Źródło: labnol.org
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.