Biały grafen pozwoli na lepsze chłodzenie elektroniki?

Grafen to rzeczywiście supermateriał, o którym będziemy pisać jeszcze długo. Naukowcy z Uniwersytetu Rice odkryli jego nowe zastosowanie, które może zrewolucjonizować układy chłodzenia.

Chodzi o biały grafen, czyli dwuwymiarowe struktury grafenu, połączone między sobą nanorurkami azotku boru tak, aby tworzyły trójwymiarowe struktury. Po co? „Normalny” grafen jest świetnym przewodnikiem ciepła, jednak podstawowa struktura grafenu dość mocno ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Nanorurki azotku boru, łączące warstwy grafenu pozwolą na odprowadzanie ciepła „w trzech wymiarach” i mogą sprawić, że „biały grafen” okaże się o wiele lepszym przewodnikiem ciepła niż dotychczasowe konstrukcje, stosowane w układach chłodzenia.

Jak na razie jest to jednak tylko teoria – naukowcy z Uniwersytetu Rice przeprowadzili szereg symulacji komputerowych, które potwierdzają tę tezę. Następnym etapem badań będzie skonstruowanie pierwszych prototypów układów chłodzenia.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.