Dania pierwszym krajem generującym nadwyżki energii wiatrowej

Jeszcze w ubiegłym roku Duńczycy przy pomocy energii wiatrowej mogli zaspokoić 39% zapotrzebowania całego kraju. Kolosalne inwestycje w kolejne turbiny instalowane na lądzie i morzu sprawiły, że dziś Dania jako pierwsze państwo na świecie jest w stanie polegać wyłącznie na odnawialnych źródłach energii.

Wieczorem 9 lipca br. Dania wkroczyła w nową epokę. Turbiny wiatrowe wygenerowały więcej prądu, niż cały kraj jest w stanie zużyć – dokładnie 116% dziennego zapotrzebowania na energię. Wartość ta nad ranem dnia następnego osiągnęła 140%. Wynik niezwykle imponujący, zważywszy, że udało się go osiągnąć w tak relatywnie krótkim czasie.

Co Duńczycy zrobią z nadwyżką energii? Zamierzają odsprzedawać ją swoim sąsiadom. 80% zbędnej energii zostanie wysłane Niemcom i Norwegom, którzy zmagazynują ją w elektrowniach szczytowo-pompowych, a pozostałe 20% trafi do Szwedów.

Oliver Joy, rzecznik European Wind Energy Association skomentował w następujący sposób owo wydarzenie: – „Dania udowodniła, że świat zasilany w 100% ze źródeł odnawialnych nie jest już fantazją. Energia wiatrowa pozwoli rozwiązać problem dekarbonizacji [ograniczenie wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery] i zabezpieczy dostawy elektryczności w okresach wysokiego zapotrzebowania”.
Źródło: Inhabitat.com
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.