Koniec z wymianą kart SIM?

Apple i Samsung pracują nad nowym standardem e-SIM.

Według informacji Financial Times Apple i Samsung starają się podpisać porozumienie z GSMA – międzynarodową organizacją handlową zrzeszającą operatorów komórkowych -, na mocy którego będą mogli wprowadzić na rynek nowy standard kart SIM, zwany e-SIM.

e-SIM byłby rodzajem karty wbudowanej na stałe w smartfona. Pozwalałaby ona na zmienianie sieci operatora komórkowego (a nawet numeru telefonu) prosto z poziomu ustawień smartfona – bez fizycznej konieczności wymiany karty. Podobne rozwiązanie wprowadził już Apple w swoim iPadzie Air 2 w ubiegłym roku.

Wbudowana na stałe karta pozwoliłaby zaoszczędzić więcej miejsca w telefonie, co być może pozwoliłoby producentom na implementację dodatkowej funkcjonalności. Dyrektor wykonawczy GSMA – Anne Bouverot – przyznała, że większość operatorów opowiedziała się już pozytywnie za nowym standardem, a plan architektury technicznej jest bliski finalizacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami pierwsze smartfony z e-SIM pojawią się pod koniec 2016r.