Podtrzymano wolność panoramy

Podtrzymano wolność panoramy

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje prawo wolności panoramy. To oznacza, że każdy może sfotografować publiczny budynek czy dzieło sztuki, a następnie wykorzystać je do dowolnych celów, nawet komercyjnych np. sprzedając ładny widoczek jako pocztówkę czy fragment kalendarza. Prawo to jednak nie jest jednolite w każdym kraju. M.in. we Francji, Brukseli, Włoszech i Grecji współczesne budynki użyteczności publicznej chronione są prawami autorskimi i każdorazowa publikacja fotografii wymaga zgody ich twórców czy też zarządców. W Polsce wolno publikować zdjęcia dzieł sztuki, które da się sfotografować z miejsc publicznych (np. ulic, parków, skwerów), natomiast trzeba mieć zgodę właściciela obiektu do sfotografowania go z jego prywatnego terenu (np: we wnętrzu domu, lub stojąc na jego gruncie) – i to rozwiązanie wydaje się najbardziej logiczne.

16 czerwca br. Komisja Prawna przygotowała jednak poprawkę, której celem miało być ujednolicenie prawa wolności panoramy na terenie Unii Europejskiej. Gdyby poprawka weszła w życie na terenie Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej obowiązywałyby podobne zasady co opisane wyżej we Francji i Belgii -publikowanie zdjęć budynku, którego twórca zmarł mniej niż 70 lat temu bez zgody osoby posiadającej prawo do nieruchomości byłaby zabroniona. Dotyczyłoby to także odbudowanych po wojnie zabytków i całych dzielnic. Tylko sama Wikipedia straciłaby w ten sposób miliony ilustracji.

Na szczęście w czwartkowym głosowaniu Parlamentu Europejskiego projekt został odrzucony. Za jego przyjęciem było zaledwie 40 z 751 europosłów. Tym samym obecny kształt prawa wolności panoramy został utrzymany. Jednakowoż nie udało się zadziałać w drugą stronę – Unia Europejska nie może zmusić krajów ograniczających swobodę panoramy do zniesienia restrykcji.

W Polsce wolno publikować zdjęcia dzieł sztuki, które da się sfotografować z miejsc publicznych (np. ulic, parków, skwerów), natomiast trzeba mieć zgodę właściciela obiektu do sfotografowania go z jego prywatnego terenu (np: we wnętrzu domu, lub stojąc na jego gruncie).