Globalne prognozy dla IT w dół

Globalne prognozy dla IT w dół

Branża IT zasłużenie utrzymuje opinię jednej z najdynamiczniej rozwijających się i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki. Dostrzegają to również zachodni badacze. Future Market Insights ocenia, że już w 2013 r. wartość rynku IT w Polsce sięgnęła 4,1 mld USD i będzie nadal dynamicznie rosnąć.

Światowe spowolnienie, Polska na plusie

Globalna branża IT odnotowuje w tym samym czasie lekkie spowolnienie. Badacze Gartnera już w kwietniu zapowiadali bowiem wzrost tego sektora w 2015 r. o 3,1%. Według zaprezentowanej pod koniec lipca nowej prognozy ma to być zaledwie 2,5%, a przy uwzględnieniu malejącej wartości dolara – nawet spadek o 5,5%, do 3,5 bln USD.

Pozytywnym czynnikiem wpływającym na wartość sektora IT w Polsce jest rosnąca liczba wdrożeń rozwiązań dla biznesu, które na Zachodzie są już teraz szeroko rozpowszechnione. To m.in. systemy ERP i CRM, technologie chmurowe czy firmowe aplikacje mobilne. Przy jednoczesnej lekkiej zadyszce na rynkach zachodnich, w Polsce firmy z branży IT mają wciąż wiele obszarów do intensywnego rozwoju — komentuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland.

Według analiz Future Market Insights, polski rynek IT w Polsce jest napędzany przez m.in. zwiększające się zainteresowanie przedsiębiorstw technologiami – dającymi realną przewagę nad konkurencją.

Ewolucja w stronę nowoczesności

Nowe technologie wpływają już nie tylko na poszczególne procesy biznesowe, ale na działalność całych firm, ich konkurencyjność i efektywność. W tym kontekście, coraz większą popularność wśród polskich firm zyskują rozwiązania, które wpływają na kilka obszarów działalności, prowadzonych w różnych modelach biznesowych. Szczególnie chętnie wykorzystywane są systemy, działające w ramach chmury obliczeniowej. Trend ten widoczny jest już na świecie. Prognozy zakładają, że globalny rynek cloud osiągnie wartość 235 mld USD do 2017 r., a Polska będzie częścią tego zjawiska.

Raport “The cloud grows up” przygotowany przez SAP we współpracy z Oxford Economics dowodzi, ze zaledwie 1 proc. respondentów nie uwzględnia chmury obliczeniowej w swojej strategii biznesowej. To pokazuje skalę wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu firm. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko wzrost wymagań samych przedsiębiorców wobec systemów IT, ale również zmiana profilu zachowań współczesnego pracownika.

Ewolucję przeżywają również technologie webowe czy pozycjonowanie haseł w wyszukiwarkach internetowych (SEO). W ostatnich latach rosnący wpływ na pozycjonowanie stron w Google, Yahoo i Bing ma mechanizm Schema.org, przyjęty przez wszystkie z tych firm i umożliwiający bardziej precyzyjne przygotowanie wyników związanych z poszukiwanymi przez użytkownika hasłami.

Witryny w których zastosowano znaczniki semantyczne schema.org mogą uzyskać znacznie lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Odnotowują wtedy wzrost liczby kliknięć w link nawet o 30% w stosunku do tradycyjnych witryn. Zachodzi to dzięki wprowadzeniu specjalnych znaczników dla wybranych elementów witryny – dodaniu w jej kodzie etykiet rozpoznawanych przez algorytmy Google’a — tłumaczy Mirosław Sopek, Wiceprezes w spółce MakoLab.

U progu technologicznej rewolucji

Na świecie rozwijają także inne dziedziny – przykładem takiej technologii jest Internet Rzeczy (IoT). Szybka adaptacja tego trendu może przynieść globalnej ekonomii do 2030 roku dodatkowe 15 bln USD. A w Polsce? Według badań Cisco Forum 2015 w Zakopanem 2/3 z uczestników wydarzenia twierdzi, że w ciągu 3 lat Internet Rzeczy wpłynie na strategię biznesową polskich firm.

Na przykład, Coca-Cola Amatil zwiększyło sprzedaż o 12 proc. dzięki modernizacji automatów z puszkami i wyposażeniu ich w ekrany dotykowe, kamery wideo i technologię Kinect. IoT może przynieść dużo większą rewolucję, niż inne cyfrowe przełomy – jego konsekwencją jest połączenie fizycznych i cyfrowych przedmiotów w wielu kanałach, a nie na ograniczonej liczbie urządzeń. To realny trend. Blisko 2/3 badanych przez Accenture konsumentów chce zakupić do 2019 r. urządzenia domowe podłączone do sieci — mówi Witold Rogowski, Dyrektor Zarządzający Accenture Delivery Center Polska.

Polska w świecie IT

Rynek IT w Polsce czekają przeobrażenia. Według Future Market Insights, dominują na nim usługi, które odpowiadają za ponad 50% jego przychodów, jednak do 2020 roku stracą one swoją dominującą pozycję na rzecz segmentu oprogramowania. Rozwój usług i zaawansowanego oprogramowania IT, na przyszłościowym rodzimym rynku, powinien pomagać Polsce nadrabiać w najbliższej przyszłości dystans do zachodnich rynków, wciąż poszukujących dalszych możliwości rozwoju.

Więcej:rynektrendy